Miejsca i przestrzenie. Wpływ środowiska na dobrostan dzieci.

Raport UNICEF

Miejsca i przestrzenie Wpływ środowiska na dobrostan dzieci

W jaki sposób najbogatsze kraje na świecie radzą sobie z zapewnieniem dzieciom zdrowego środowiska do życia? 

Czy dzieci oddychają dobrej jakości powietrzem? Czy są narażone na skażenie pestycydami? Czy ich domy są wolne od ołowiu i pleśni? Ile dzieci żyje w przeludnionych mieszkaniach? Czy mają dostęp do zielonych terenów miejskich? 

Odpowiedzi na te pytania dostarcza Raport UNICEF „Miejsca i przestrzenie: Wpływ środowiska na dobrostan dzieci” opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF Innocenti we Florencji. Raport pokazuje jak ogromny wpływ ma środowisko oraz zmiany klimatu na rozwój dziecka, jego zdrowie, samopoczucie i możliwości nabywania nowych kompetencji. Dane przedstawione w Raporcie wskazują, że zamożność kraju nie gwarantuje dzieciom zdrowego środowiska. Zbyt wiele dzieci w bogatych krajach jest narażonych na skażenie chemikaliami, zatrucie ołowiem czy oddychanie zanieczyszczonym powietrzem co nieodwracalnie szkodzi ich obecnemu i przyszłemu życiu. Gdy spojrzymy szerzej, poza najbliższe otoczenie dzieci, wyłania się bardziej złożony obraz. Niezrównoważony poziom konsumpcji w krajach stosunkowo przyjaznych dzieciom, który ma ogromny wpływ na skażenie środowiska i zmiany klimatu, zagraża im nie tylko dzisiaj, ale również przyszłym pokoleniom. 

Jaki świat odziedziczą? Raport wskazuje, że żaden kraj nie ma wszystkich dobrych wyników w zakresie ochrony środowiska. Wszystkie kraje muszą podjąć działania - zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym - zapewniając wszystkim dzieciom bezpieczne i zdrowe środowisko, zarówno dziś, jak i w przyszłości. 

Dane z raportu

  • W niektórych krajach nawet co czwarte dziecko ma w domu kontakt z wilgocią i pleśnią.
  • W Polsce prawie 1 na 10 dzieci jest narażonych na wysokie zanieczyszczenie pestycydami.
  • Prawie 40% młodych ludzi z powodu kryzysu klimatycznego waha się, czy zostać w przyszłości rodzicami.
  • Co 7 piętnastolatek nie ma własnego biurka i spokojnego miejsca do nauki.

W 2019 r. na świecie wytworzono rekordową ilość 53,6 mln ton odpadów elektronicznych – tyle, ile zmieściłoby się na 350 statkach oceanicznych wielkości Queen Mary 2.

Gdyby wszyscy ludzie na świecie żyli tak, jak przeciętni mieszkańcy krajów ujętych w Raporcie, do utrzymania takiego stylu życia potrzebowalibyśmy 3,3 kul ziemskich.

Gdyby wszyscy ludzie na świecie żyli tak, jak przeciętni mieszkańcy krajów ujętych w Raporcie, do utrzymania takiego stylu życia potrzebowalibyśmy 3,3 kul ziemskich.

Jak w rankingach plasuje się Polska?

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej